YAYINLARIMIZ29 / 03 / 2022

Bazı KDV Oranlarında Değişiklik Yapıldı


 

Yayın Tarihi

:

29.03.2022

Bülten Sayısı

:

2022/89

 

BAZI KDV ORANLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Yürürlükteki KDV Oranları 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve eki listelere göre belirlenmiştir.

29.03.2022 tarih 31793 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan 5359 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlükte bazı KDV oranlarında (01.04.2022 tarihinden geçerli olmak üzere) değişiklikler yapılmıştır.

5359 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yapılan değişikliler özetle aşağıdaki gibidir.

  • Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri için yüzde 18 olan KDV, yüzde 8'e indirildi.
  • Birinci sınıf lokanta ruhsatı ya da işletme belgesine sahip olan yerler ile üç yıldız ve üzeri oteller, tatil köyleri ve benzeri tesislerin bünyesindeki lokantalarda yeme içme hizmetlerinde KDV yüzde 8'e indirildi.
  • Konutlarda net alan 150 metrekareyi aşmıyorsa KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanırken, nerede olursa olsun net alanı 150 metre kareyi aşmayan konutlarda KDV oranı yüzde 8 olarak belirlendi. Net alanı 150 metrekareden büyük konutlarda 150 metrekarelik kısım yüzde 8, aşan kısım ise yüzde 18 oranında KDV'ye tabi olacaktır.
  • Afet riski olan alanlardaki konutlarda 150 metreye kadar KDV oranı yüzde 1, net alan 150 metrekareden büyük ise aşan kısım için KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanacaktır.

(KDV'si yüzde 1 den yüzde 8’e artırılan 150 m2 altındaki konut teslimlerinde 28.03.2022 tarihinden önce yapı ruhsatı alınmış ve inşası devam eden konut ile kamu kurum ve kuruluşları ile bunları iştiraklerin tarafından ihale edilen inşası devam eden konut teslimlerinde eski uygulama devam edecektir.)

  • Arsa ve arazi teslimlerinde KDV oranı yüzde 18 den yüzde 8'e indirildi.
  • Tıbbi cihaz teslimlerinde KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi.
  • Tarım sektöründe sertifikalı tohum ve fidan teslimlerinde KDV oranı yüzde 1'e indirildi.
  • Süt sağma makinaları ve sütçülükte kullanılan makina ve cihazlar, Süt toplama tankları, Yumurtaları, meyveleri veya diğer tarım ürünlerini ağırlık veya büyüklüklerine göre ayırmaya veya temizlemeye mahsus makina ve cihazlarda KDV oranı yüzde 8'e indirildi.
  • İkinci el araç ticaretiyle uğraşanlarda karları (alış-satış arasındaki fark) üzerinden hesaplanan KDV oranı (yüzde 1 den) yüzde 18'e çıkarıldı.
  • Yat, kotra satışlarındaki KDV oranı (yüzde 1 den) yüzde 18'e çıkarıldı

5359 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararına buradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla

 Menderes Çetin / SMMM 

BSN Consultancy Vergi Yöneticisi

 

 

İşbu yukarıda yer alan metnin (makale, görüş yazısı, sirküler, bülten vb. hangi ad ile tanımlandığının bir önemi olmaksızın) yasal olarak herhangi bir bağlayıcılığı bulunmayıp, yazarlarımız tarafından  bilgi verme amacıyla hazırlanmıştır. İşbu metinlerin tek yasal dayanak olarak kullanılması sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda alınan kararlar ve yapılan işlemler nedeniyle doğmuş / doğabilecek zararlardan BSN & CO.’nun hukuki bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Mevzuatın sık değişmesi ve uygulamada yaşanan farklılıklar nedeniyle, herhangi bir konuda işlem yapmadan önce tarafımıza ulaşarak her biri alanında uzman ekibimizden profesyonel yardım almanızı öneririz. 

Tarafımızca hazırlanan metinlerin tamamı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca eser niteliğinde olup, BSN & CO'nun yazılı izni olmadıkça çoğaltılamaz, yayınlanamaz, başka bir dile çevrilemez, herhangi bir şekilde işlenemez ve değişiklik yapılamaz. Aksi takdirde BSN & CO 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ve ilgili yasal mevzuat hükümleri uyarınca söz konusu kişiler hakkında yasal işlem başlatma hakkını saklı tutar.

Menderes Çetin / BSN Consultancy Vergi Yönetimi
by KONSEPTİZ®
©2022 BSN® All Rights Reserved